Summit Charter School celebrates Athletic Awards Ceremony 2018-19

Summit Charter School had a lot to celebrate at the Athletic Awards Ceremony held at the Orchard earlier this month. Summit Athletic Director Jeremy Robinson said it’s important to take the time and recognize these students for their hard work and dedication.

“We celebrate our students every day, but we are especially excited to recognize their athletic achievements with an end of the year ceremony,” he said. “Many of our athletes compete on multiple sports teams throughout the year so they flow from one season to the next without having much time to reflect and celebrate their accomplishments.”

He added that Summit sports had an exceptional year with four teams (Girls CC, Girls BB, Middle School Golf, and Girls Soccer) finishing undefeated and 8th-grade girls basketball team who won the Tri-State Championship three years in a row.

“Participating on sports teams is a great experience for our students,” said Robinson. “They learn the value of teamwork, commitment, dedication, and hard work.  It’s special to see them learn and improve throughout the year.  You hope the lessons the kids learn playing sports will carry over into their lives and help them be well rounded and successful.”

Another achievement Robinson noted was the High School Golf Team (Win Dyleski, Tyler Parr, and Abby Vanderwiele), which is the first high school sports team ever at Summit.

“We are very proud of them and look forward to building our high school sports program next year adding multiple sports,” he said.

While high school sports at Summit next year have yet to be finalized, Robinson said it’s safe to say they will field basketball and volleyball teams.

Cross Country

Summit Cross Country Team

Coaches: Mac Watson, Chelsea Ellwood

Jazmin Barranco, Sarah Betty, Zimmerman Boswell, Morgyn Brannon, Beatrice Bryson, Riley Conner, Catelynn Couch, Chloe Crawford, Anna Johnson, Olive Knops, Annabelle Leonard, Edward Marquina , Anna Nichols, Anthony Qemali, Tyler Stewart-Payne, Caitlin Tingen, and Adisyn Westendorf.

Boys Cross Country

MVP- Anthony Qemali

Coach’s Award- Edward Marquina

Girls Cross Country

MVP- Adisyn Westendorf

Coach’s Award- Olive Knops

Fall Soccer

Summit Fall Soccer Team

Coaches: Scott Whitman, Jeremy Robinson, Sergio Barranco

Inman Ahrens, Andrew Beurmann, Zimmerman Boswell, Abbie Doerter, Ian Evans, Josh Handy, Toby Henderson, Riley Logan, Edward Marquina, Anthony Qemali, Taylor Robinson, Sam Stiwinter, Mason Stoltzfus, Caitlin Tingen, Adisyn Westendorf, and Caroline Woods.

MVP- Josh Handy

Coach’s Award- Caroline Woods

Boys Basketball

Summit Boy’s Basketball Team

Coaches: Jeremy Robinson, Kaylee O’Dwyer

Andrew Beurmann, Wesley Cox, Oliver Dyer, Brayden Hahn, Josh Handy, Toby Henderson, Edward Marquina, Gunnar Nielsen, Anthony Qemali, Sam Stiwinter, and Mason Stoltzfus.

MVP- Toby Henderson

Coach’s Award- Brayden Hahn

Girls Basketball

Summit Girl’s Basketball Team

Coaches: Kaylee O’Dwyer, Jeremy Robinson

Ezra Branham, Beatrice Bryson, Lilly Bryson, Riley Conner, Chloe Crawford, Abbie Doerter, Anna Johnson, Riley Logan, Christina McDonald, Taylor Robinson, Chloe Stiwinter, and Adisyn Westendorf, and Caroline Woods.

MVP- Beatrice Bryson

Coach’s Award- Riley Conner

Track and Field

Coaches: Gretchen Kapity, Mac Watson

Inman Ahrens, Jazmin Barranco, Sarah Betty, Andrew Beurmann, Zimmerman Boswell, Morgyn Brannon, Beatrice Bryson, Lilly Bryson, Chloe Crawford, Abbie Doerter, Oliver Dyer, Ian Evans, Olivia Evans, Hudson Grothé, Brayden Hahn , Josh Handy, Anna Johnson, Ariel Kendrick, Liam Kennedy, Mabel Kennedy, Olive Knops, Kayla Koonts, Kaila Lee, Annabelle Leonard, Riley Logan, Edward Marquina, Keira Mathis, Anna Nichols, Anthony Qemali, Bradley Roberts, Tyler Stewart-Payne, Mason Stolzfus, Caitlin Tingen, Sonya Tretiakov, Adisyn Westendorf, and Caroline Woods.

Boys Track and Field

Summit Boys Track and Field Team

MVP- Liam Kennedy

Coach’s Award- Inman Ahrens

Girls Track and Field

Girls Track and Field Team

MVP- Adisyn Westendorf

Coach’s Award- Sarah Betty

Middle School Golf

Summit Middle School Golf Team

Coaches: Jason Chick, Bart Gilleland

Andrew Beurmann, Oliver Dyer, Kaki Dyleski, Brayden Hahn, Ansley Hughes, Anthony Qemali, Sam Stiwinter, and Ryan Ubertino.

MVP- Ryan Ubertino

High School Golf

Summit high School Golf Team

Coaches: Jason Chick, Bart Gilleland

Win Dyleski, Tyler Parr, and Abby Vanderwiele

MVP- Win Dyleski

Middle School Tennis

Coach: Brad Hughes

LaDonna Dallmann, Kayla Koonts, Anna Nichols, Lydia Owen, Tyler Stewart-Payne, and Ryan Ubertino.

High School Tennis

Coach: Brad Hughes

Mo Blackburn, Benito Morales, Karina Morales, Ryan Neil, Esmeralda Perez, Riley Stose

Girls Soccer

Summit Girl’s Soccer Team

Coaches: Jeremy Robinson, Scott Whitman, Sergio Barranco

Jazmin Barranco, Sarah Betty, Beatrice Bryson, Lilly Bryson, Riley Conner, Catelynn Couch, Chloe Crawford, Abbie Doerter, Anna Johnson, Riley Logan, Taylor Robinson, Paige Russell, Caitlin Tingen, Erin Turner, Adisyn Westendorf, and Caroline Woods.

MVP- Beatrice Bryson

Coach’s Award- Adisyn Westendorf

Robinson wanted to give special thanks to those below:

The Orchard

Plateau Daily News

Crossroads Chronicle

Stephanie Wilson

Ken Lucas & Bus Drivers

CCSV

Jackson County Rec Center

Trillium

Summit Parents

Article and Photos by Brian O’Shea
plateaudailynews@gmail.com
Follow us on Instagram: @plateaudailynews
Like us on Facebook HERE
Advertise click HERE

 

Leave a Reply